Met EQ voorbij de cijfers: reflecties na de Docentendag Accountancy Vandaag
Op dinsdag 9 september 2025 mocht ik als spreker deelnemen aan de allereerste Docentendag van Accountancy Vandaag aan de Thomas Moore Hogeschool in Mechelen. Mijn lezing, getiteld “Met EQ voorbij de cijfers”, bracht me bij een thema dat me nauw aan het hart ligt: de rol van emoties en vertrouwen in het accountantsberoep.
Familiebedrijven als spiegel
Aan de hand van beelden uit twee familiebedrijven liet ik zien hoe emoties en vertrouwen hand in hand gaan in de praktijk. In deze bedrijven evolueert vertrouwen vaak van een berekend vertrouwen (“ik vertrouw je omdat het moet”) naar een relationeel vertrouwen (“ik vertrouw je omdat ik je ken en waardeer”). Opvallend is dat naarmate het vertrouwen groeit, de vraag naar fundamenteel advies door de ondernemer toeneemt. Dit werd mooi geïllustreerd door een grafiek die de groei van vertrouwen en adviesvraag in de tijd toont.
De impact van emoties op vertrouwen
Met verwijzing naar onderzoek van de Universiteit van Amsterdam en Universiteit Leiden toonde ik aan dat negatieve emoties het vertrouwen in anderen kunnen ondermijnen. Dit is niet alleen relevant in familiebedrijven, maar ook in de relatie tussen accountant en ondernemer. Emoties zijn dus geen bijzaak, maar een fundamenteel onderdeel van het adviesproces.
Emoties in het accountantsberoep: uitdaging én kans
Tijdens de lezing stelde ik de vraag: verdienen emoties meer aandacht in het accountantsberoep? Het publiek antwoordde overwegend positief. Toch is dit geen evidentie: accountants hebben vaak persoonlijkheidskenmerken die wijzen op teruggetrokkenheid en een sterke zin voor analyse (denk aan de resultaten van de big five-persoonlijkheidstest). Emotionele intelligentie vormt dus een grote uitdaging voor het beroep, maar ook een kans om het vak boeiender en menselijker te maken.
AI en onderwijs: bondgenoten?
Ik liet de vraag open of AI een rol kan spelen in het versterken van emotionele intelligentie bij accountants. En wat met het onderwijs? Is er voldoende ruimte om te werken aan soft skills? Het antwoord is niet eenduidig, maar het is duidelijk dat er werk aan de winkel is.
Conclusie
Met EQ voorbij de cijfers: het beroep wordt er veel boeiender door, de relatie met de ondernemer beter, maar er is werk aan de winkel!


